Izguba sluha in ravnotežje
Težave z ravnotežjem so pogosto povezane z izgubo sluha.
Številne motnje ravnotežja se pogosto pripisujejo izgubi sluha in drugim povezanim težavam z zdravjem ušes. Izguba sluha in motnje ravnotežja so medsebojno povezane, ker sta oba sistema odvisna od kompleksne strukture notranjega ušesa. Stanja, kot je Menierova bolezen, poudarjajo zapleten odnos med sluhom in ravnotežjem, saj lahko motnje v ravnovesju tekočine v notranjem ušesu povzročijo vrtoglavico, izgubo sluha in tinitus, kar poudarja potrebo po celostni diagnostiki in pristopih k zdravljenju.
Ali so motnje ravnotežja pogoste v vseh starostih?
Težave z ravnotežjem so zelo pogoste pri vseh starostnih skupinah – ne le pri starejših. Seveda, ko boste starejši, boste postali bolj nagnjeni k zdravstvenim težavam, kot sta poslabšanje vaše mobilnosti in sluha. Kljub temu je še vedno verjetno, da boste imeli težave z izgubo sluha ali ravnotežjem tudi v mlajših letih.
Tveganje nastopi, ko je vaša mobilnost ogrožena in se pogosto znajdete v situacijah v katerih bi lahko padli in se pri tem zelo poškodovali. Zato je pomembno, da greste na pregled prej in ne pozneje.
Pogoste vrste motenj, povezanih z ravnotežjem
Obstajajo številne težave z ravnotežjem, ki so povezane z izgubo sluha in jih je vredno poznati.
Menierova bolezen
Redkejša od obeh je Menierova bolezen, ki se pojavi v notranjem ušesu in je povezana s težavami z ravnotežjem. Povzroča dezorientacijo in zastoje v ušesih. Posledično lahko doživite tudi nekaj izgube sluha.
Benigna paroksizmalna pozicijska vrtoglavica (BPPV)
Precej pogost tip motnje ravnotežja je nekaj, kar se imenuje BPPV. To je oblika vrtoglavice, ki jo povzroča kalcij, ki kristalizira v ušesu in se nato premakne v drug del ušesa. Rezultat je občutek dezorientacije.
Kako so težave z ravnotežjem povezane z izgubo sluha?
Razlog, da sta oba povezana je vpliv, ki ga imajo ušesa na ostalo vašo mobilnost. Če vaš sluh ne deluje dobro, lahko to popolnoma poruši vaše ravnotežje. Če se težav ne lotite, lahko to prinese posledice v smislu, da lahko padec ali dva na koncu povzročijo resne poškodbe.
Znaki in simptomi izgube sluha ali težav z ravnotežjem
Da bi se bolje zavedali izgube sluha ali težav z ravnotežjem je dobro, da ste pozorni na značilne znake in simptome. Ti znaki in simptomi vključujejo:
Omotičnost ali vrtoglavica, težave pri hoji, govor v hrupu je težje razumljiv, zamegljen vid, občutek omotičnosti, zmedenost ali dezorientacija, prav tako nagnjenost k padcem.
Družbena izolacija se je v zadnjem času zelo povečala. Ne glede na to, ali ste vi ali vaša ljubljena oseba, ki doživlja takšne znake in simptome, je pomembno, da jih preverite. Čeprav morda ni razloga za skrb, je treba opraviti pregled, če znaki ali simptomi ne izginejo.
Motnje ravnotežja so nevarne, saj je lahko en padec dovolj, da povzroči resno škodo. Pomembno je, da svojo ljubljeno osebo opomnite na nevarnosti, ki jih prinaša nezdravljenje težav z ravnotežjem.
Iskanje pomoči pri avdiologu je lahko koristno in je prvi korak pri pridobivanju pomoči, ki jo potrebujete vi ali vaša ljubljena oseba. Sam test je neboleč in splača se vam enkrat letno pregledati sluh, tako kot pri vsakem drugem zdravniškem pregledu. Tudi če mislite, da ni nič narobe je pomembno, da ocenite svoj sluh in tako morebiti odkrijete težave, ki še niso prišle na površje.