Vpliv nezdravljene izgube sluha na telesno počutje

Ublažitev simptomov tinitusa s slušnimi aparati, ki izboljšajo zaznavanje zvokov iz okolja.

Vsi si želimo ohraniti svojo varnost in neodvisnost, ko se staramo, kajne? Vendar pa trenutno stanje kaže, da se ohranjanje telesne kondicije, redni pregledi vida ali letni zdravniški obiski – čeprav so izjemno priporočljivi – morda ne bodo dovolj za dolgoročno podporo fizičnemu zdravju. Dokazi nakazujejo, da je ključno tudi ohranjanje zdravja sluha.
Ljudje z izrazitimi težavami s sluhom imajo dvakrat večjo verjetnost, da bodo doživeli poškodbe v primerjavi z osebami brez težav. To dejstvo ni presenetljivo, saj je nezdravljena izguba sluha povezana z večjim upadom telesnih funkcij in 32 % višjimi stopnjami ponovnega sprejema v bolnišnico.
Nezdravljena izguba sluha lahko pomembno vpliva na telesno počutje. Vendar pa imata redno spremljanje sluha in pravočasna intervencija pri izgubi sluha odločilno vlogo.

Raziskovalci so preučevali povezavo med težavami s sluhom in poškodbami

Študija, na kateri temelji današnji članek, je bila zasnovana z namenom, da se preuči “Ali obstaja povezava med težavami s sluhom in tveganjem za nenamerne poškodbe?”Za to raziskavo so porabili osem let.

Ključne ugotovitve:

● Od 6,6 milijona odraslih, ki so v obdobju osmih let doživeli nenamerne poškodbe, je približno ena od šestih oseb poročala, da njihov sluh ni bil “odličen” ali “dober”.
● Tveganje za nenamerne poškodbe se je povečalo v sorazmerju z obsegom težav s sluhom.
● Stopnja nezgodnih poškodb se je konstantno povečevala, z 2,4 % pri tistih z odličnim sluhom na 4,8 % pri tistih, ki so poročali o izrazitih težavah s sluhom. To pomeni, da so imeli udeleženci z resnimi težavami s sluhom dvakrat večjo verjetnost za poškodbe.
● Raziskava je tudi potrdila vpliv nezdravljene izgube sluha na zdravo staranje.

Zdaj se osredotočimo na pozitivne vidike izboljšanja sluha in raziskovanje, kako lahko izboljšanje sluha pripomore k ohranjanju varnosti in neodvisnosti v prihodnosti.

Boljši sluh omogoča boljše zavedanje okolice

Pri osebah z izgubo sluha je za obdelavo zvokov potrebno veliko več mentalne energije, saj se možgani trudijo, da bi slišali in razumeli pogovore. To pomeni, da je na voljo manj kognitivnih virov za obvladovanje drugih dražljajev iz okolja. Posledično se zmanjša sposobnost zaznavanja potencialnih nevarnosti, kot so vozila, živali in podobno.
Poleg tega lahko ta povečana kognitivna obremenitev zmanjša razpoložljivo energijo za pomoč pri ohranjanju ravnotežja in hoji, kar povečuje tveganje za spotikanje, padce in druge poškodbe. Študije so pokazale, da nezdravljena izguba sluha povečuje tveganje za padce za 30 %. Poleg tega velja, da večja kot je izguba sluha, večje je tveganje za padce.
Z izboljšanim sluhom, na primer s pomočjo slušnih aparatov, lahko zmanjšamo to kognitivno obremenitev in izboljšamo zavedanje o okolju – tudi v hrupnem okolju – ter ohranimo ravnotežje. Nedavne raziskave so pokazale, da nošenje slušnih aparatov lahko zmanjša tveganje za padce za kar 50 %.

Kako današnji slušni aparati pripomorejo k varnosti in neodvisnosti

Najnovejša slušna tehnologija je zasnovana ne le za izboljšanje sluha, temveč tudi za ohranjanje fizičnega in psihološkega počutja z naprednimi funkcijami.
Na primer, ko se gibljemo po živahni ulici, kjer se stalno spreminja zvočno okolje – lahki vetrovi, hrup avtomobilov, lajajoči psi, kolesarji, ki zvonijo – so slušni aparati v preteklosti morali močno prilagoditi svoje nastavitve, da bi omogočili slišnost željenih zvokov.
Današnji napredni slušni aparati so zasnovani tako, da omogočajo boljše zavedanje okolice. To pomeni, da ne glede na to, ali smo v mirnem prostoru ali se premikamo med različnimi okolji, nam ta visoko napredna tehnologija pomaga ohraniti najboljši sluh, zavedanje in varnost – tako med hojo kot sedenjem.
Poleg tega imajo izbrani slušni aparati senzorje, ki zaznajo padec. Ko so povezani z aplikacijo za spremljanje slušnih aparatov, aplikacija samodejno pošlje besedilno sporočilo z informacijami o padcu in natančno lokacijo izbranemu stiku za nujne primere. Če pomoč ni potrebna, lahko opozorilo preprosto prekličemo.

Ostanite na varni strani – obrnite se na slušnega akustika

Ena najboljših stvari pri boljšem sluhu je, da nam pomaga ohraniti tisto, kar je neprecenljivo v vsakdanjem življenju. Omogoča nam, da nikoli ne zamudimo trenutkov z ljudmi, ki so nam pomembni, ter ohranjamo varno in zdravo kakovost življenja.
In veste kaj? Lažje kot kdajkoli prej je začeti pot do boljšega sluha – in življenja, ki si ga želimo. Preprosto se oglasite v eni izmed naših poslovalnic, kjer vam lahko testiramo sluh, svetujemo o vaših možnostih in predstavimo najnovejšo tehnologijo slušnih aparatov.
Za zdravo staranje v prihodnosti – poskrbite za zdravje vašega sluha.

Deli s prijatelji