Virusi lahko povzročijo dolgotrajnejše težave, vključno z izgubo sluha

Virusne okužbe lahko povzročijo izgubo sluha, kar vpliva na zdravje in kakovost življenja.

Ker se je začela »sezone bolezni« je zdaj pravi trenutek, da podrobneje preučimo povezavo med izgubo sluha in virusnimi okužbami, ki predstavljajo pomemben zdravstveni izziv. Obstaja možnost da okužbe in bolezni povzročijo trajno izgubo sluha.
V tem članku bomo raziskali študijo, ki se osredotoča na vpliv virusnih okužb na sluh, ter predstavili mehanizme, preko katerih virusi lahko povzročijo izgubo sluha.

Povezava med virusnimi okužbami in izgubo sluha

Raziskovalna skupina je izvedla študijo z namenom preučiti povezavo med virusnimi okužbami, splošno izgubo sluha in nenadno senzorinevralno izgubo sluha (to je vrsta izgube sluha, ki nastane zaradi poškodbe notranjega ušesa ali slušnega živca).
»Nedavna poročila so dokumentirala primere nenadne izgube sluha pri mlajših, ki niso imeli predhodnih težav s sluhom. To nakazuje, da so se težave s sluhom pojavile kot nova zdravstvena težava, ki izhaja iz širjenja virusnih okužb,« so zapisali raziskovalci. »Izguba sluha pri mladih lahko resno vpliva na njihovo kakovost življenja, akademske dosežke ter poklicno in socialno delovanje.«
Študija je zajela podatke od 6,7 milijona oseb, starih od 20 do 39 let, ki niso imeli predhodnih težav s sluhom, in sicer v obdobju od januarja 2020 do decembra 2022. Podatki so bili pridobljeni iz Korejske agencije za nadzor in preprečevanje bolezni ter Nacionalne zdravstvene organizacije. Več kot 90 % udeležencev je zaključilo serijo cepljenj proti virusnim okužbam.

Ugotovitve raziskave

V obdobju študije so udeleženci poročali o 38.269 primerih izgube sluha in 5.908 primerih senzorinevralne izgube sluha. Ugotovljeno je bilo, da so bili posamezniki, okuženi z virusi, bolj izpostavljeni tveganju za izgubo sluha v primerjavi z neokuženimi osebami.
Študija je tudi pokazala, da je bilo tveganje za izgubo sluha največje pri osebah s sladkorno boleznijo, sledijo pa jim tisti z povišano ravnijo holesterola.
Raziskovalna skupina je zaključila, da so lahko virusne okužbe eden izmed dejavnikov tveganja za splošno izgubo sluha in senzorinevralno izgubo sluha pri osebah, ki so sicer imeli zdrava ušesa, nos in grlo. Priporočajo, da se osebe zavedajo možnosti izgube sluha zaradi virusnih okužb, da bi preprečili ali obvladali dolgoročne učinke okužbe.

Mehanizmi, preko katerih virusi povzročajo izgubo sluha

Strokovnjaki opozarjajo, da lahko številni virusi povzročijo izgubo sluha pri ljudeh iz vseh starostnih skupin. Nekateri virusi lahko neposredno poškodujejo strukture notranjega ušesa, drugi pa lahko sprožijo vnetne reakcije ali povečajo ranljivost na glivične ali bakterijske okužbe, kar vse povečuje tveganje za izgubo sluha.
V nekaterih primerih je možen delni ali popolni povratek sluha, vendar pa je pri nekaterih virusih mogoče le zdravljenje simptomov ali zmanjšanje tveganja za dolgotrajno poškodbo.
Kljub temu je ključno, da posamezniki po virusnih okužbah redno spremljajo zdravje sluha. Izguba sluha lahko pomembno vpliva na splošno kakovost življenja, še posebej v starosti. Redno ocenjevanje sluha lahko pomaga pri preprečevanju težav, povezanih s kognitivnim upadom ali večjim tveganjem za padce.

Posvetovanje z usposobljenim slušnim akustikom

Če opazite znake izgube sluha, se obrnite na nas. Pomagali vam bomo pri natančni diagnozi težav s sluhom ter vam svetovali o najučinkovitejših rešitvah. Nudimo vam najsodobnejše slušne aparate, ki izboljšajo kakovost vašega sluha in prispevajo k boljši kakovosti življenja. Z našim strokovnim pristopom boste dobili podporo in nasvete, ki jih potrebujete za ohranjanje zdravja vaših ušes.

Deli s prijatelji