Predolgo odlašanje z zdravljenjem izgube sluha

zdravljenje izgube sluha

Ljudje čakajo na zdravljenje izgube sluha, kar pa ni dobro.

Če spremljate statistične podatke o izgubi sluha, morda že veste, da lahko izguba sluha vpliva na kakovost vašega življenja in splošno zdravje. Razlogi za odlašanje z zdravljenjem so lahko različni od neprepoznane izgube sluha do stigme zaradi slušnega aparata. Na žalost lahko ves ta čas, porabljen za izogibanje zdravljenju izgube sluha, ne le poveča težave pri komunikaciji, temveč tudi tveganje za splošne zdravstvene težave – in sicer demenco. Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni lahko nezdravljena izguba sluha poveča verjetnost demence za osupljivih 50 %.

Kaj pravzaprav je demenca?

Nacionalni inštitut za staranje opredeljuje demenco kot “izgubo kognitivnega delovanja – razmišljanja, pomnjenja in sklepanja – do te mere, da ovira vsakodnevno življenje in dejavnosti osebe.”
Zato morda ne preseneča, da je demenca sedmi najpogostejši vzrok smrti in eden glavnih vzrokov za invalidnost in odvisnost med starejšimi po vsem svetu, kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija.

Kljub temu, kako nezdravljena izguba sluha prispeva k demenci? Evo, kaj pravijo strokovne raziskave:

Izguba sluha povzroča obremenitev možganov

Po mnenju Johns Hopkins Medicine nezdravljena izguba sluha prisili možgane, da delajo nadure, ko poskušajo slišati in dobesedno “zapolniti vrzeli”, ki nastanejo zaradi izgube sluha skozi čas. Posledično možgani porabijo preveč energije za obdelavo tega, kar slišijo, kar jim daje manj časa za razmišljanje in spomin.

Izguba sluha pospešuje atrofijo možganov

Medtem ko je možganska atrofija (ali »krčenje«) normalen in postopen del staranja, pospešena možganska atrofija ni. Dokazano je, da nezdravljena izguba sluha pospeši izgubo možganskega tkiva, kar lahko neposredno vpliva na vašo sposobnost razmišljanja in pomnjenja, pravi eden od najpomembnejših strokovnjakov za izgubo sluha Johns Hopkins.

Izguba sluha poveča socialno izolacijo

Študije so povezale nezdravljeno izgubo sluha z večjim tveganjem za osamljenost in socialno izolacijo. Je smiselno, kajne? Ljudje smo družabna bitja in ko postanejo sluh, komunikacija in interakcija večji izziv zaradi izgube sluha, je seveda lažje zavrniti povabila, opraviti spletne transakcije in preprosto ostati doma.
Medtem ko je očitna škoda izolacije zmanjšana kakovost življenja, je na žalost socialna izolacija tudi ključni dejavnik, ki lahko prispeva k demenci.

Hitro ukrepanje lahko zmanjša tveganje za demenco

Zdaj pa dobra novica: zdravljenje izgube sluha lahko zmanjša tveganje za kognitivni upad – dejstvo, ki so ga dokazale raziskave. Priznajmo si, demenca je uničujoča za tiste, ki jo imajo in ljudi, ki jih imajo radi. In ko obstaja preprost in neboleč preventivni ukrep, ki ga lahko sprejmemo takoj – to je testiranje sluha in zdravljenje kakršne koli izgube sluha, ki jo morda imamo – je vprašanje zakaj čakati?
Zakaj bi čakali, ko pa je prvi korak k ohranjanju našega najboljšega življenja z ljudmi, ki jih imamo radi tako preprost. Najprej se dogovorimo za posvet z licenciranim slušnim akustikom, kateri vam bo dal nadaljna navodila. Strokovnjaki priporočajo, da opravite pregled sluha vsaka tri leta, ko dopolnite 50 let.

Ne čakajte še 5 ali celo 10 let: zdravite svojo izgubo sluha danes in uživajte v boljšem jutri, ki si ga zaslužite.

Deli s prijatelji