5 stvari, zaradi katerih smo lahko hvaležni, zahvaljujoč boljšemu sluhu

Slušni aparati lahko izboljšajo delovanje vaših možganov.
Prazniki se že bližajo. Čeprav nas vrvež načrtovanja srečanj, okraševanja doma, nakupovanje daril itd. lahko navda z navdušenjem, je lahko tudi vzrok za preobremenjenost, celo stres. Vendar po podatkih Centra za nadzor in preprečevanja bolezni obstaja preprosta vadba za zmanjšanje stresa in boljše počutje – vadba hvaležnosti.
Življenje ponuja veliko, za kar smo lahko hvaležni. In boljši sluh je ena izmed stvari, katero lahko dodate na seznam hvaležnosti.
Ne glede na to, ali trenutno zdravite izgubo sluha s slušnimi aparati ali resno razmišljate o tem, je tukaj 5 najboljših stvari, zaradi katerih se boste zagotovo počutili hvaležni.
1. Izboljšana komunikacija
Priznajmo si – komunikacija je sestavni del verjetno vseh vidikov našega življenja: naših odnosov, našega delovnega mesta, našega socialno-čustvenega počutja itd. Boljši sluh nam pomaga izboljšati in ohraniti našo sposobnost pogovora z drugimi, kar nam omogoča, da ostanemo povezani s svetom in sodelujemo v vseh vidikih življenja.
Ne glede na to, ali gre za povpraševanje po tistem, kar potrebujemo pri trgovcu z živili, izmenjavo idej za recept po telefonu, reševanje nesoglasja s partnerjem glede gledanja “velike tekme” med večerjo ali pozorno poslušanje povzetka našega najmanjšega gosta. Izboljšanje naše komunikacije prek slušnih pripomočkov nam pomaga še naprej sodelovati z drugimi, se izražati in delovati v vsakdanjem življenju.
(Ali ste vedeli, da imajo ljudje, ki uživajo v družbenih odnosih, večjo verjetnost, da bodo živeli dlje? Še en velik razlog, da se počutite hvaležni za boljši sluh).
2. Povrnjeno zaupanje
Nezdravljena izguba sluha včasih povzroči, da se počutimo, kot da smo izgubili osebno moč ali nadzor, zlasti ko gre za poskuse slišati in komunicirati v družbenih situacijah. Verjetno se lahko spomnimo, kolikokrat smo med pogovorom prikimali, čeprav nismo razumeli. Ali pa sedeli s skupino v restavraciji ali na sestanku in razmišljali, prosim, ne postavljajte mi vprašanja – nisem povsem prepričan, kaj je bilo pravkar rečeno.
Boljši sluh s pomočjo slušnih aparatov lahko te občutke negotovosti ali tesnobe nadomesti z opolnomočenjem. Posledično začnemo znova začenjati pogovore. Gremo ven in sodelujemo v dejavnostih, v katerih uživamo, pa naj bo to prostovoljno delo v dobrodelne namene med počitnicami ali obiskovanje tečaja izdelovanja dekoracij.
Počutimo se bolj samozavestni, ko se udeležujemo večjih praznovanj ali celo gostimo svoja – zahvaljujoč okrepljeni sposobnosti, da slišimo vse od zvonca na vratih do “komplimentov kuharju” gostov.
3. Zdravo staranje
Pogosto razpravljamo o tem, kako nam boljši sluh pomaga pri boljši komunikaciji, vendar je to le začetek prednosti, ki nam jih slušni aparati lahko prinesejo, ko se staramo. Z neposredno povezavo med zdravjem sluha in splošnim zdravjem lahko nošenje slušnih aparatov prej kot slej zmanjša naše tveganje za običajne zdravstvene težave, povezane s staranjem, vključno s kognitivnim upadom, demenco, osamljenostjo in padci.
Tudi to, da slišimo najboljše, nam lahko pomaga pri ohranjanju neodvisnosti, ko se staramo. Na primer, lahko se počutimo samozavestne in varne, medtem ko nakupujemo darila ali sodelujemo pri telesni dejavnosti (ki nam lahko podaljša življenje) pred veliko pojedino. Navsezadnje boljši sluh odpira naše prostorsko zavedanje, kar nam omogoča razlikovanje in odzivanje na zvočne znake (od avtomobilskih hup do dimnih alarmov), ki opozarjajo na nevarnosti.
4. Veselje do poslušanja
Nič ne »poživi« življenja kot zvok – in pomembno je, da ga lahko slišimo. Pomislite na najljubšo praznično glasbo, zvok smeha (vključno z našim), na primer na otrokovo prvo besedo in kako lahko vsak doda veselje trenutkom in barvo, ki jih vtisne v spomine.
Celo tako običajni zvoki, kot je žvrgolenje ptic ali škrtanje listja pod našimi nogami, igrajo tisto bistveno vlogo, da nas ohranjajo v tem trenutku in nam prinašajo srečo in mir.
Poslušamo, da se učimo, da prebudimo naše možgane, da čutimo, da sodelujemo, da smo – in k sreči nam lahko boljši sluh prek slušnih aparatov pomaga ohraniti to.
5. Nikoli ne zamudite trenutka
Vprašajte skoraj vsakega uporabnika slušnega aparata, kako je bilo pred zdravljenjem izgube sluha in verjetno vam bo odgovoril: “Ne morem verjeti, koliko sem pogrešal posamezne zvoke.” In to je nekaj, kar si lahko vzamemo k srcu, kajti kaj je v resnici življenje brez vseh njegovih trenutkov – velikih, majhnih in vsepovsod vmes.
Trenutek, ko naša ljubljena oseba pove svojo prvo vrstico na otvoritveni večer. V trenutku, ko začutimo, da nam samozavest naraste, ko pozdravimo prijatelja v restavraciji na prazničnem obroku. Trenutek, ko naš najljubši štiriletnik govori o čemerkoli, pa naj bo to njihova najljubša hrana, dogodek ali superjunak.